Fenerbahçe’nin 28 Şampiyonluk İddiasına Belgelerle Cevaplar

Ezeli rakibimiz ezeli dostumuz Fenerbahçe yıllarca önde olduğu Süper Lig şampiyonluğunda geriye düşünce ve fark açılmaya başlayınca çareyi 1959 öncesi şampiyonluklarda aramaya başlamıştır. Biz de konuyla ilgili Fenerbahçe’nin iddialarına belgelerle cevap veriyoruz.

1. FENERBAHÇE NEDEN 1959 ÖNCESİ ŞAMPİYONLUKLARI GÜNDEME ALMIŞTIR?

Fenerbahçe kulübünün 1959 öncesi şampiyonlukları iddiası sanıldığı gibi TFF tahkim kurulunun Beşiktaş’a 2 şampiyonluk ilave edilmesiyle başlamamıştır.
TFF Tahkim Kurulunun 2002/52E ve 2002/68K sayılı kararı tahtında BEŞİKTAŞ Kulübünün 1956-1957 ve 1957-1958 sezonlarında Türkiye Ligi şampiyonu olduğuna ve bu şampiyonlukların TFF Yıldız Kriterine dahil edileceğine 2002 yılında karar verilmiştir. (Kaynak)

O dönem Galatasaray’ın 1 şampiyonluk gerisinde olan Fenerbahçe durumu önemsememiş 2004 yılında görkemli bir törenle 3. yıldızı kutlamıştır.

Aradan geçen süre içerisinde bazen Fenerbahçe bazen Galatasaray öne geçmiştir. İlk olarak 2015 yılında Galatasaray’ın dördüncü yıldızı almaya hak kazanması ve önce 2018 yılında farkı 2’ye ardından 2019’da farkı üçe çıkarması ile Fenerbahçe kulübü arayışlara girmiş ve 1959 yılı öncesi şampiyonluklar gündeme alınmıştır.

2. MİLLİ KÜME ULUSAL BİR LİG DEĞİLDİR

Milli Küme uluslararası çapta bir milli lig oluşturmak amacıyla 1937 yılında İstanbul-Ankara ve İzmir takımlarının katılımıyla kurulmuştur. Milli adı buradan gelmektedir.

O dönemlerde ülkemizin için bulunduğu karasal ulaşım sorunları, hava taşımacılığının pahalı olması ve mevsim şartları nedeniyle milli küme Türkiye sathına yayılamamış ve 1942 yılında ara verilmiş ardından 1943 yılında Maarif Mükafatı, 1945 yılında ise Milli Eğitim Kupası adıyla mahalli bir kupa organizasyonuna dönüştürülmüş ve 1950 yılında sona erdirilmiştir.

Fenerbahçe’nin itirazı:

İtiraz: Temsil oranının kısıtlı olması şampiyonanın milli olmadığı göstermez. 1959’da başlayan Milli Lig 1968-1969 sezonuna kadar milli küme gibi üç veya dört il ile temsil edilebilmiştir. Milli Küme Milli Ligin öncülü olarak kabul edilmeli ve şampiyonları Türkiye Şampiyonu olarak tescil edilmelidir.


Cevap: Burada esas alınması gereken husus ligin zaman içerisinde Türkiye sathına yayılıp yayılmadığıdır. Milli Küme devam ettiği 1937-1950 yılları arasında en fazla dört il tarafından temsil edilebilmiş diğer illerin katılımı sağlanamamıştır. Milli Lig ise zaman içerisinde Türkiye sathına yayılmıştır. Şayet milli küme zaman içerisinde Türkiye sathına yayılabilseydi milli statüde değerlendirilecekti. Özetle; Milli Küme ve 1959 öncesi diğer şampiyonalar devam ettikleri süre içerisinde Türkiye sathına yayılamadıkları için aynı statüdedirler ve milli olarak kabul edilemezler. Türkiye sathına yayılamamış bir şampiyonanın kazananının Türkiye Şampiyonu olarak tescil edilmesi söz konusu değildir.

FENERBAHÇE’NİN MİLLİ KÜME ŞAMPİYONLUK YILLARI

 • 1937
 • 1940
 • 1943
 • 1945
 • 1946
 • 1950

1937: İstanbul,Ankara,İzmir
1940: İstanbul,Ankara,İzmir
1943: İstanbul,Ankara,İzmir
1945: İstanbul,Ankara,İzmir
1946: İstanbul,Ankara,İzmir
1950: İstanbul,Ankara,İzmir

Ayrıca aşağıda örneği görüldüğü üzere Milli Kümenin oynandığı sezonlarda Anadolu’da farklı liglerde oynanıyor dolayısı farklı şampiyonlarda mevcut oluyor.

Örneğin 1950 yılında İstanbul İzmir ve Ankara takımlarının katıldığı Milli Küme’de Fenerbahçe, Çukurova grubunda Adana Demirspor, Trabzon Grubunda İdman Ocağı, Eskişehir Grubunda Eskişehirspor ve Bursa grubunda Akınspor şampiyon olurken ne hikmetse Fenerbahçe kendini Türkiye Şampiyonu ilan ediyor.

11 Temmuz 1940 tarihli Cumhuriyet Gazetesi Milli Küme şampiyonunun Türkiye Şampiyonu olarak kabul edilmeyeceğine dair fikirler olduğunu belirtilmektedir. Bu haberin gerekçesi Milli Kümenin Türkiye sathına yayılamamış olmasıdır.

1950 yılının Cumhuriyet Gazetesinde Fenerbahçe’nin iddia ettiği üzere Türkiye Şampiyonu unvanı kullanılmamaktadır. Fenerbahçe’nin Milli Eğitim Kupası şampiyonu olduğunu belirtilmektedir.

Yine 1950 yılının Milliyet Gazetesinde Fenerbahçe için Türkiye Şampiyonu değil Milli Eğitim Kupası şampiyonu yazmaktadır.

O dönem Türkiye Futbol Şampiyonasını kazanan takımla Milli Kümeyi kazanan takım başbakanlık kupasında mücadele etmektedir. Şimdide Başbakanlık kupası ile ilgili haberlere bakalım;

16 Haziran 1950 tarihli Milliyet Gazetesi Başbakanlık Kupası haberinde Göztepe’yi İzmir ve Türkiye Şampiyonu olarak Fenerbahçe’yi ise Milli Eğitim Şampiyonu olarak duyurmaktadır. Oysa o tarihte Fenerbahçe kendisinin Türkiye şampiyonu olduğunu iddia etmektedir.

13 Haziran 1950 tarihli Milliyet Gazetesinde Göztepe için Türkiye Birincisi Fenerbahçe için ise Milli Eğitim Şampiyonu unvanları kullanılmaktadır.

3 Mayıs 1950 tarihli Cumhuriyet Gazetesinde Türkiye Futbol Şampiyonluğunun Türkiye futbol Şampiyonası ile belirleneceği bildirilmektedir.

Gelelim Fenerbahçe’nin bir önceki Milli Küme şampiyonluğuna yani 1946 yılına; 13 Mayıs 1946 tarihli Cumhuriyet Gazetesinde Fenerbahçe için kupa şampiyonu oldular ifadesi kullanılmaktadır.

Aynı yılın 29 Mayıs tarihli Cumhuriyet Gazetesi haberinde Gençlerbirliği kulübünün Türkiye birincisi olduğu yazmaktadır.

31 Mayıs 1946 tarihli Cumhuriyet Gazetesinin Başbakanlık Kupası duyurusunda Fenerbahçe için Türkiye Şampiyonu denmemektedir. Gençlerbirliği için Türkiye Yencili ünvanı kullanılmaktadır.

Örneklerimiz devam ediyor. Şimdi de Fenerbahçe’nin yine Milli Küme Şampiyonu olduğu 1945 yılındayız.

21 Mayıs 1945 tarihli Cumhuriyet Gazetesinde de Fenerbahçe için Türkiye Şampiyonu oldu denmemektedir. Gazete manşeti ‘Kupa maçları bitti Fener şampiyon oldu’

3 Haziran 1945 tarihli Cumhuriyet Gazetesinin Başbakanlık kupası haberinde Harb Okulu için Türkiye Futbol Şampiyonu, Fenerbahçe için Milli Eğitim Mükafatı Şampiyonu unvanı kullanılmaktadır. Burada da Fenerbahçe için Türkiye Şampiyonu yazmamaktadır.

Fenerbahçe’nin şampiyon olamadığı diğer Milli Küme müsabakalarına baktığımızda durumun farklı olmadığını görüyoruz.

1944 yılında Milli Küme’yi kazanan Beşiktaş için 15 Mayıs 1944 tarihli Cumhuriyet Gazetesinde Türkiye Şampiyonu unvanı kullanılmıyor.

3. TÜRKİYE ŞAMPİYONU NE DEMEK
Türkiye Cumhuriyetine bağlı resmi bir kurumun ülke çapında organize ettiği yarışmayı kazanan kişi veya takıma Türkiye Şampiyonu adı verilir. Örneğin Süper Lig, Türkiye Kupası ya da Süper Kupayı kazanan takım Türkiye Şampiyonudur. TSYD kupasını kazanan takım ülke genelinde yapılmadığı için Türkiye Şampiyonu olarak ilan edilemez.

4.ULUSAL ŞAMPİYON NE DEMEKTİR?
Ulusal şampiyon resmi bir kurumun kanunla belirlediği müsabakada yarışan ve kazananın tüm ülkeye veya resmi bir kuruma ilan edildiği yarışmacı veya takıma verilen isimdir.

5. ULUSAL ŞAMPİYONLUK NASIL İLAN EDİLİR?
Müsabakayı organize eden resmi kurum şampiyon olan takımı tüm ülkeye resmi bir duyuru ilan eder buna tescil denir. Aynı zamanda yine resmi kurum bağlı olduğu üst resmi kuruma şampiyonu ilan ederek ulusal şampiyonluğu tescil eder.

BU BİLGİLER IŞIĞINDA;

 1. Milli Küme lig değil kupa organizasyonudur.
 2. Milli küme ulusal değil mahallidir. (3 şehrin takımları katılmıştır)
 3. Milli Kümenin oynandığı zamanlarda ülke genelinde farklı ligler ve şampiyonlar mevcuttur.
 4. Milli küme şampiyonu için dönemin gazetelerinde görüldüğü üzere Türkiye Şampiyonu unvanı kullanılmamıştır. Kupa şampiyonu ifadeleri mevcuttur.
 5. Milli küme şampiyonları TFF tarafından Türkiye şampiyonu olarak tescil edilmemiştir.

6. TÜRKİYE FUTBOL ŞAMPİYONASI ULUSAL BİR LİG’MİDİR?

Türkiye Futbol Şampiyonası ulusal bir lig değil bölgesel bir futbol şampiyonasıdır. Türkiye’nin belirli bölgelerinden takımlar katılmıştır. TFF Türkiye Futbol Şampiyonasını kazanan takımı tescil etmemiş yada her hangi bir resmi kuruma ilan etmemiştir.

7. FENERBAHÇE DİĞER BRANŞLARDA ŞAMPİYONALARI NEDEN ŞAMPİYONLUK SAYISINA DAHİL ETMEMEKTEDİR?

Basketbolda Fenerbahçe’nin 9 Galatasaray’ın ise 5 süper Lig şampiyonluğu bulunmaktadır. Futbolda Türkiye Futbol Şampiyonasını süper lig şampiyonluğuna dahil etmek isteyen Fenerbahçe basketbolda Türkiye Basketbol Şampiyonası şampiyonluk sayısına dahil etmemektedir. Çünkü 9-5 olan şampiyonluk sayıları 12-16 olmaktadır.

Aynı durum voleybol’da da geçerlidir. Erkek voleybol Efeler ligi şampiyonluk sayısında 5-4 önde olan Fenerbahçe Türkiye Voleybol Şampiyonasını da sayarsa durum 5-16 olacaktır.

8. BİR SEZONDA İKİ ŞAMPİYON OLUR MU?
Bir sezonda iki şampiyon olması için bunun kanunla önceden ilan edilerek açılış sezonu kapanış sezonu şeklinde kamuoyuna tebliğ edilmesi gerekir. Dönemin gazetelerinde bu yönde bir bilgi yoktur. Türkiye’de daha önce kanunla belirlenmiş çift sezon uygulaması da yapılmamıştır. Bu nedenle Türkiye’de bir sezonda iki şampiyonun olması hukuken imkansızdır.

Dikkat edilirse Fenerbahçe’nin açılış kapanış sezonu olarak örneklendirdiği Milli Küme ve Türkiye Futbol Şampiyonası birbirinden farklı organizasyonlardır. Örneğin organizasyonun birine 3 şehirden takımlar katılırken diğerine katılım daha geniş çaplıdır. Türkiye futbol Şampiyonasına katılan takımların bir çoğu Milli Küme’de mücadele edememişlerdir. Bir sezon içerisinde oynanan ve temsil farkı olan iki turnuva birbirinin devamı kabul edilemez.
Dönemin gazetelerinde bir sezonun iki Türkiye şampiyonu, açılış kapanış sezonu gibi ifadeler kullanılmamış olup bunu Fenerbahçe kulübü kendisi senarize etmiştir.

9. FEDERASYON KUPASI NEDEN OYNANMIŞTIR

19 Mayıs 1955 tarihli Milliyet Gazetesinde belirtildiği üzere ülkemizde henüz milli bir lig yoktur. 1955-1956’da başlayan Şampiyon Kulüpler Kupasına UEFA’nın talebi üzerine Ulusal bir şampiyon aranmaktadır. Zaman henüz milli lig kurmaya elverişli değildir. Ulaşım ve mali sorunlar vardır. TFF bu gerekçelerle kuracağı milli ligin yerine Federasyon kupasını oynatmıştır.

Eğer Milli Küme veya Türkiye Futbol Şampiyonası ulusal birer lig olsaydılar TFF Federasyon kupasını oynatmaz, milli lig kurmayı beklemez, Milli Küme yada Türkiye Futbol Şampiyonasını devam ettirir şampiyonunu da Şampiyon Kulüpler Kupasına gönderirdi.

Milliyet Gazetesinin 19 Mayıs 1955 tarihli ülkede Milli Lig olmadığını bildiren yazısı

10. FEDERASYON KUPASI ULUSAL BİR LİG’MİDİR?
Federasyon kupası ulusal bir lig değil kupa müsabakasıdır. Kanunla belirlenmiş ve oynatılmıştır.

11. BEŞİKTAŞ’IN KAZANDIĞI 2 FEDERASYON KUPASI NEDEN TÜRKİYE ŞAMPİYONLUĞU OLARAK KABUL EDİLMİŞTİR.
TFF 1 ve 2. maddede belirttiğimiz üzere resmi bir yazı ile 1957-1958 ve 1958-1959 yılları arasında Federasyon Kupasını kazanan Beşiktaş’ı UEFA’ya Türkiye şampiyonu olarak ilan etmiştir. Beşiktaş 1957-1958 sezonuna Federasyonun geç bildirim yapması nedeniyle katılamamış, 1958-1959 sezonunda ise Şampiyon Kulüpler kupasında mücadele etmiştir. TFF’nin UEFA’ya gönderdiği bu ilan yazısı aynı zamanda tescil anlamına geldiği için Beşiktaş’ın şampiyonluk sayısı 2 artırılmıştır.

12. FUTBOLDA 1959 ÖNCESİNİN RESMİ GEÇERLİLİĞİ VAR MIDIR?

Futbolda 1959 öncesinin resmi geçerliliği yoktur çünkü hiç bir turnuva ve müsabaka kanunla belirlenmemiş resmi kayıtları bile tutulmamıştır.

1959 yılından önceki şampiyonlukların geçerlilik kazanması adına TBMM’de ilk başvuru 2013 yılında MHP Ankara Milletvekili Prof. Dr. Özcan Yeniçeri tarafından yapılmıştır. Meclis komisyonu yaptığı incelemelerde 1959 öncesine ait turnuvaların kanun ve talimatnameler doğrultusunda yapıldığına dair gerek TBMM’de gerekse Türkiye Futbol Federasyonunda hiç bir evrak bulamamıştır. TBMM arşivinde yapılan incelemede 1959 öncesi hiç bir spor müsabakası ve turnuvasının kayda girilmediği belirlenmiştir. Aynı kurul maç kayıtları ve şampiyonluk tescil yazılarına da rastlamamış özellikle TFF tarafında müsabakaların kayıtlarının bile yapılmadığını tespit etmiştir.
Meclis komisyonu bu incelemelerin ardından konuyu görüşmeye bile gerek duymaksızın gündemden çıkarmıştır.

13. FUTBOLDA 1959 ÖNCESİNİN RESMİ OLMASI İÇİN HUKUKEN NELER GEREKİYOR ?

 1. İlgili turnuva veya müsabakanın yürürlüğüne gireceğine dair kanun maddesi ve TBMM Onayı. (1959’da yürürlüğe girdi)
 2. Müsabaka veya turnuvanın kabul edilmiş talimatnamesi. (1959’da yürürlüğe girdi)
 3. Müsabaka kayıtları, (1959’da yürürlüğe girdi)
 4. Müsabaka sonuçlarının resmi olarak ilanı, (1959’da yürürlüğe girdi)
 5. Müsabaka derece tescil yazıları, (1959’da yürürlüğe girdi)
 6. Müsabaka veya turnuva sonucunun bir üst resmi kuruma tebliğ veya ilanı (Beşiktaş’a 2 şampiyonluk verilmesini sağlayan madde)

14. MİLLİ LİG NEDİR?


Devlete bağlı resmi bir kurum tarafından kanunla belirlenen, ülke genelinde organize edilen kendi talimatnameleri ve kralları olan turnuvaya Milli Lig adı verilir.

Milli Lig’in 1959’da kurulmasının nedeni 13. maddede bildirilen eksiklerdir. UEFA TFF’den 1955’te yapılan tüm organizasyonların resmi statüde oynatılması şartını koşmuş TFF bununla ilgili çalışmalara başlamış O sırada Şampiyon Kulüpler Kupasına Türk kulüplerinin katılımını sağlamak için Federasyon Kupasını yürürlüğe koymuş ardından 1959 yılında Milli Ligi kurmuştur.

12 Mayıs 1959 tarihli Milliyet Gazetesinin Mahalli Lig’in yerine Milli Lig haberinde 27 Ağustos’ta başlayacak maçlara İzmir, Ankara ve İstanbul takımlarının katılacağı yazıyor.

Milli Kümeye zaten bu üç şehrin takımları katılıyordu. Hali hazırda Milli Küme varken Milli Lig gereksimi neden ortaya çıkmıştır. Bu bile tek başına Milli Kümenin Milli Lig olmadığının delili olarak kabul edilebilir.

15. ŞAMPİYONLUK SAYILARINA YAPILAN İTİRAZ

2013 yılında MHP Ankara Milletvekili Prof. Dr. Özcan Yeniçeri 7/32760 sayılı önerge ile TBMM’ye 1959 öncesi şampiyonlukların neden yıldız kriterine dahil edilmediğini sormuştur.

16. FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ NE YAPMAK İSTEMEKTEDİR?
Fenerbahçe Kulübünün amacı taraftarının bu konudaki hassasiyetini gözeterek gündem değiştirmektir.

17. FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ TFF’ye BAŞVURU YAPMIŞ MIDIR?
Fenerbahçe Spor Kulübü 1959 öncesi şampiyonluklarla ilgili çalışmalara Galatasaray’ın dördüncü yıldızı almaya hak kazandığı 2015 yılından sonra başlamıştır. Beşiktaş’ın toplamda 2 aylık bir süre içerisinde sonuç aldığı bir konuda aradan geçen yaklaşık 5 yıla rağmen sonuç alınamamasının nedeni Fenerbahçe’nin tahkim kurulunun istediği evrakları bulamamasıdır. (Madde 13)

18. FENERBAHÇE 2013’TEN SONRA TFF’YE NEDEN BAŞVURU YAPMAMIŞTIR.
2018 yılının mart ayında Şekip Mosturoğlu’nun kurduğu heyet bir çalışma yapmış gazeteler taranmış arşivler açılmış ve madde 13’te belirtilen belgeler bulunamamıştır. Bunun dışındaki gazete arşivleri ile hukuksal sonuç alamayacağını fark eden heyet tekrar başvuru gereği duymamıştır.

19. SONUÇ:
Elinde hiç bir hukuki delil, bilgi ve belgesi olmayan Fenerbahçe TFF’ye ilk başvurusunu bir millet vekilimiz aracılığı ile yapmış TFF Ocak 2014’te talebi reddetmiştir. 13. maddede belirtilen içerikleri bulamayan Fenerbahçe tekrar başvuru yapmaya gerek duymamış beklentilerin sonuçsuz kalması nedeniyle olası bir taraftar tepkisinden de çekindiği için web sitesinde bir sayfa hazırlayarak konuyu noktalamıştır.


Etiketler: , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir